25.10. 2006

OPUSŤME CO NEJRYCHLEJI PLANETU NOVA


OPUSŤME CO NEJRYCHLEJI PLANETU NOVA.
25.10 2006


Skoro to vypadá, jako by této zemi nevládli volení politici, ale televize Nova. Právě ona totiž rozhoduje, koho pustí či spíš nepustí na televizní a reklamní trh. Jinak si nelze vysvětlit, proč politici a odpovědní úředníci nyní říkají, že problémy související s licencemi na digitální vysílání může vyřešit jen dohoda všech zúčastněných. Četl jsem kvůli tomu vysílací zákon pořád dokola. Ale paragraf, který by říkal, že se nový vysílatel musí dohodnout s vysílatelem stávajícím, ne a ne najít.

Kromě »licencovaných-nelicencovaných« digitálních televizí se ale teď začínají bouřit také inzerenti. Důvod je jednoduchý. Česká televize v nejbližší době postupně přijde o veškerou reklamu. O tu se tak podělí jen Nova s Primou. Už dnes je přitom prostor pro televizní reklamu menší, než jaký by dokázali inzerenti zaplnit. Je tedy jasné, kdo si do budoucna bude diktovat podmínky. Přitom Českou televizi zákonodárci o reklamu připravili právě kvůli nastupujícím digitálním televizím. Ty teď ovšem nebudou.

Situací se naštěstí začíná zabývat antimonopolní úřad. Ten možná pomůže inzerentům. Ale digitálním televizím teď asi nepomůže nikdo.
Když o současné situaci vyprávím v zahraničí lidem z branže, nechtějí tomu ani věřit. Připadá jim nepochopitelné, jak může stát (prostřednictvím vysílací rady) nejdříve v licencích přikázat šesti firmám, aby do roka začaly vysílat (a musí tedy investovat), a pak jim v polovině příprav (prostřednictvím soudu) zase všechno vzít. Aniž by se tyto firmy dopustily jakéhokoliv porušení zákona.

Dnes už je v podstatě jedno, kde se stala chyba. Nicméně soudu evidentně jedna zásadní věc nedošla: totiž, že záměrem celého licenčního řízení bylo přinést na trh konkurenci a pestrost. Konečně. A jak každý pochopí, čtyři kanály Novy něco takového mohou těžko splnit. Je však otázka, jestli to vůbec soudci pochopit chtěli.

Možná rozhodli podle zákona -ale se spravedlností to rozhodnutí má pramálo společného. Udrželo vládu Novy, a její možnou konkurenci zruinovalo: musela propustit své zaměstnance a uvést se do stavu umělého spánku. Vše proto, že respektovala rozhodnutí Rady a zákon…

V takovém kontextu působí až úsměvně, když Evropská komise kvůli nedostatkům v digitalizaci televizního vysílání hrozí pokutou Švédsku a Řecku. Obě země jsou na tom zdánlivě hůř než my. Ve Švédsku komisařům vadí hlavně to, že monopol na šíření signálu má stát. Řecko pro změnu ještě svůj televizní trh vůbec neotevřelo konkurenci.

U nás zdánlivě konkurence je. Ve skutečnosti jsme na tom ale hůř: monopol u nás neovládá stát.

Fero Fenič


Zveřejněno v Hospodářských novinách 25. 10. 2006


 
 

16.07.2007
ČESKO POTŘEBUJE NOVÉ TELEVIZNÍ STANICE...
20.06.2007
OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÉMU PREMIÉROVI
24.05.2007
BUDE, NEBO NEBUDE VÍCE TELEVIZÍ?
13.02.2007
NOVA A PRIMA DRŽÍ POLITIKY POD KRKEM.
15.11.2006
TELEVIZE NOVA MI VYHROŽUJE
26.10.2006
VPŘED RUMUNSKOU CESTOU DIGITALIZACE!
25.10.2006
OPUSŤME CO NEJRYCHLEJI PLANETU NOVA
25.09.2006
JE TŘEBA POKRAČOVAT V PROCESU DIGITALIZACE - I BEZ NOVY!
08.09.2006
S TELEVIZÍ NOVA NA VĚČNÉ ČASY
31.08.2006
ŘEDITEL LOBBISTA
22.08.2006
NEJPOZORUHODNĚJŠÍ DOKUMENTY FERA FENIČE VYŠLY NA DVD
25.07.2006
FERO FENIČ - NA DVEŘÍCH BUDU MÍT CEDULKU: VIZIONÁŘ.
11.07.2006
TELEVIZNÍ STAVITEL RYBNÍČEK JE V POHODĚ
23.06.2006
RICHARD RYBNÍČEK GENERÁLNÍM ŘEDITELEM FEBIO TV