26.10. 2006

VPŘED RUMUNSKOU CESTOU DIGITALIZACE!


VPŘED  RUMUNSKOU CESTOU DIGITALIZACE!

26.10 2006


Když byly na jaře po jeden a půlletém rozhodování konečně udělené nové televizní licence, zdálo se, že Česko může dohnat zpoždění nejen v rozvoji svého televizního trhu (nejméně televizních stanic na obyvatele v Evropě), ale i v digitalizaci, kterou původně začalo již v roce 2000.

Nepochopitelně malý zájem politické reprezentace o to, aby i u nás vznikla na televizním trhu konkurence a pluralita (po které všechny politické strany tak volají!), však pokračuje i teď, když se na nátlak dvou komerčních televizí celý proces pod záminkou formálních chyb podařilo zastavit. Kasační stížnosti i případné další opakované žaloby tak dovolují v našem pomalém soudním systému digitalizaci zdržovat do nekonečna... Pokud se problémem nezačne zabývat vláda nebo parlament, budou všichni občané rukojmími TV Nova: její estetiky, jejího pohledu na svět, jejích zájmů. Tento lídr blokace digitalizace nás bude všechny držet v hrsti, dokud bude chtít. Televize Nova má s balancováním na hraně zákona a jeho přizpůsobováním svým zájmům bohaté zkušenosti a zatím vždy uspěla. Samozřejmě, nerada, protože vše blokuje jen proto, že hájí zákon (ale pouze pro ni výhodný...). Ten, který sice dokonce psala, ale sama nikdy nedodržovala.

Televize Nova na vlastní oči káže morálku - ale jí se netýká. Teď, kdy po lobbingové éře všemocného Vladimíra Železného nastoupili s ještě větší razantností transylvánští kovbojové, čeká českou společnost jednoznačná budoucnost: po české cestě privatizace nastává rumunská cesta digitalizace.

Skoncujme se zlodějnou.

Jaká bude? Balkánská: veřejnoprávní Česká televize byla loni zákonem připravena o reklamu, přičemž peníze uvolněné výhradně do komerční sféry měly pomoci rozvoji digitálnímu vysílání, a tedy i možnosti uspět novým televizním stanicím - reklamní balík zhruba jeden a půl miliardy teď bez uzardění shrábne Nova. (Možná nechá trochu uždibnout i svojí bývalou sestru...).

Když už tato situace nastala, pak se rýsuje mnohem spravedlivější a elegantnější řešení.

Před pár měsíci se rozhořel spor, jak financovat českou kinematografii. Filmaři tehdy chtěli zdanit všechny ostatní podnikatele v televizním oboru. Nyní lze navrhnout: za podmínky, že prostředky získané z nezrušené reklamy budou věnovány českému filmu a případné digitalizaci televizního archivu, by mohla být České televizi reklama ponechána. Do doby, než nové digitální televizní stanice skutečně odstartují (tedy nejméně příští rok).

Skoncuje se tím nejen se zlodějnou, která do slušného podnikání nepatří. Především to ale pomůže jednomu nevyřešenému problému. Získaný odklad lze využít pro hledání skutečného řešení financování české kinematografie. Pro českou společnost to bude určitě významnější přínos než zvýšení zisků TV Nova.

Posilování monopolu a bezohledné předvádění mediální moci nikdy nemůže přinést občanům - ale ani politikům - užitek. Je třeba televizi Nova a všechny podobné další „šibaly“ vykázat do patřičných končin -tak jak to jeden její statečný redaktor teď dokázal v jiné kauze. Po šestnácti letech budování demokracie -a dvanácti letech faktického televizního monopolu - je na to ten nejvyšší čas!

Fero Fenič

Zveřejněno v deníku Lidové noviny 26.10. 2006


 
 

16.07.2007
ČESKO POTŘEBUJE NOVÉ TELEVIZNÍ STANICE...
20.06.2007
OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÉMU PREMIÉROVI
24.05.2007
BUDE, NEBO NEBUDE VÍCE TELEVIZÍ?
13.02.2007
NOVA A PRIMA DRŽÍ POLITIKY POD KRKEM.
15.11.2006
TELEVIZE NOVA MI VYHROŽUJE
26.10.2006
VPŘED RUMUNSKOU CESTOU DIGITALIZACE!
25.10.2006
OPUSŤME CO NEJRYCHLEJI PLANETU NOVA
25.09.2006
JE TŘEBA POKRAČOVAT V PROCESU DIGITALIZACE - I BEZ NOVY!
08.09.2006
S TELEVIZÍ NOVA NA VĚČNÉ ČASY
31.08.2006
ŘEDITEL LOBBISTA
22.08.2006
NEJPOZORUHODNĚJŠÍ DOKUMENTY FERA FENIČE VYŠLY NA DVD
25.07.2006
FERO FENIČ - NA DVEŘÍCH BUDU MÍT CEDULKU: VIZIONÁŘ.
11.07.2006
TELEVIZNÍ STAVITEL RYBNÍČEK JE V POHODĚ
23.06.2006
RICHARD RYBNÍČEK GENERÁLNÍM ŘEDITELEM FEBIO TV