24.05. 2007

BUDE, NEBO NEBUDE VÍCE TELEVIZÍ?


Bude, nebo nebude více televizí?
24.05.2007


V minulých měsících bylo často vyslovováno podezření, že digitalizaci televizního trhu brzdí hlavně TV Nova. Připomínám, že digitalizace má českým divákům bezplatně přinést desítky nových stanic, interaktivní televizi a vyšší kvalitu obrazu. Vedlejším efektem má být větší dostupnost a zlevnění inzerce i pro české podniky, ale také konečně i větší tvůrčí konkurence mezi stanicemi, a tedy i kvalitnější program pro diváky.

Zhruba půl miliardy korun, které Nova každý měsíc získává z reklamy, může být dobrým důvodem pro každý den zdržení. Unikátní příjem jí přitom padá do klína hlavně díky takřka monopolnímu postavení, které jí umožnil český stát. Mimo jiné i tím, že předloni zbavil reklamy Českou televizi, aniž by zajistil, že toho Nova nevyužije k patnáctiprocentnímu zvýšení cen. Na taková podezření představitelé Novy ale vždy uváděli, že naopak stojí v čele digitalizačního procesu.

Nyní mají unikátní možnost dokázat, že je tomu skutečně tak.

Po mnoha měsících přešlapování totiž v minulých dnech předložila ministerstva kultury, informatiky a vnitra komplexní návrh, který má digitalizaci televizí konečně rozhýbat. Jeho součástí je i dočasné vrácení legálně udělených licencí šesti novým digitálním televizím, které jsou soudně zablokovány. Vůči soukromým televizím Nova a Prima se tento návrh staví neobyčejně velkoryse. Nabízí jim, že pokud uvolní své dosavadní analogové frekvence a přejdou na digitální vysílání, dostanou kromě své současné licence ještě dvě další licence navíc! Na rozdíl od ostatních digitálních televizí bez licenčního řízení (kterým plnoformátová celoplošná Prima stejně nikdy neprošla) a bez programových podmínek (které Nova stejně nikdy nerespektovala…). Kromě toho umožňuje oběma televizím zanedlouho dosáhnout až na celý takzvaný multiplex, což může poměrně záhy být třeba osm nebo deset televizních programů celkem! Velkorysost, jakou od státu asi nezná žádný jiný soukromý podnikatel v naši zemi.

Nově s Primou, zvyklým na blahobytnou a bezkonkurenční analogovou současnost, to ale nestačí. Asi je jistější mít méně, ale v nekonkurenčním prostředí, než se vystavit tvrdé konkurenci tak, jak to musí všichni ostatní občané v naši zemi. A tak se stále hledají důvody, proč digitalizaci oddálit. Teď například v tom, že na prostudování návrhu zákona a připomínky k němu měly málo času a že jejich zahraniční majitelé si potřebují vše dobře rozmyslet. Všichni ostatní účastníci řízení přitom oboje v klidu zvládli…

„Máme a vždy jsme v minulosti měli zájem sehrát v procesu digitalizace pozitivní roli,“ uvedl generální ředitel Novy Petr Dvořák pro Lidové noviny loni v listopadu. Hic Rhodus, hic salta, chce se zvolat s Ezopem. Teď se ukáže, co je míněno vážně, a co je jen cynická lež.

V případě, že by stát nátlaku obou komerčních televizí znovu podlehl, pak největší pokles televizní sledovanosti, který právě teď naše země zažívá, může spolu s chamtivostí a blokováním svobodného trhu dvěma subjekty dovést celou digitalizaci do tragického konce, kdy už jí vůbec nebude potřeba.


Fero Fenič


Zveřejněno v deníku LIDOVÉ NOVINY 24. 5. 2007

v rubrice „Úhel pohledu“.


 
 

16.07.2007
ČESKO POTŘEBUJE NOVÉ TELEVIZNÍ STANICE...
20.06.2007
OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÉMU PREMIÉROVI
24.05.2007
BUDE, NEBO NEBUDE VÍCE TELEVIZÍ?
13.02.2007
NOVA A PRIMA DRŽÍ POLITIKY POD KRKEM.
15.11.2006
TELEVIZE NOVA MI VYHROŽUJE
26.10.2006
VPŘED RUMUNSKOU CESTOU DIGITALIZACE!
25.10.2006
OPUSŤME CO NEJRYCHLEJI PLANETU NOVA
25.09.2006
JE TŘEBA POKRAČOVAT V PROCESU DIGITALIZACE - I BEZ NOVY!
08.09.2006
S TELEVIZÍ NOVA NA VĚČNÉ ČASY
31.08.2006
ŘEDITEL LOBBISTA
22.08.2006
NEJPOZORUHODNĚJŠÍ DOKUMENTY FERA FENIČE VYŠLY NA DVD
25.07.2006
FERO FENIČ - NA DVEŘÍCH BUDU MÍT CEDULKU: VIZIONÁŘ.
11.07.2006
TELEVIZNÍ STAVITEL RYBNÍČEK JE V POHODĚ
23.06.2006
RICHARD RYBNÍČEK GENERÁLNÍM ŘEDITELEM FEBIO TV