20.06. 2007

OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÉMU PREMIÉROVI


OTEVŘENÝ DOPIS  režiséra a producenta  FERO FENIČE

ČESKÉMU PREMIÉROVI

 

   Vážený pane ministerský předsedo,

   jak jistě víte, osmého června Vám napsal americký občan Michael Garin, ředitel americké společnosti CME. Jak píše, obává se, že její dceřiná společnost TV Nova by mohla přijít o část svých zisků, kdyby zde konečně vznikly nové české digitální televizní stanice. Bojí se toho, že právě to by mohla dokázat tak zvaná digitální mininovela, tedy zákon, který má umožnit rozjezd nových bezplatných digitálních stanic, jejichž nástupu se Nova brání i soudně. Z příprav tohoto zákona pan Garin vyvozuje, že nijak nechráníte práva společnosti CET 21 a jejích vlastníků.

   Pane ministerský předsedo, nevím, s kolika představiteli zahraničních soukromých firem probíráte problémy jejich rozvoje a modernizace, ani jaké máte s nimi vztahy. Já osobně jsem jenom občan České republiky, který by si Vás ničím takovým nedovolil obtěžovat a tak až po dopisu pana Garina se odvažuji napsat Vám též. A ptám se: jak chráníte například práva české společnosti Televize Febio s. r.o. a jejích vlastníků?

   Podle pana Garina by mohly být investice CET 21 přechodem na digitální vysílání výrazným způsobem znehodnoceny. Nechci komentovat fakt, že investice Novy byly za dobu jejího působení naopak mnohonásobně zhodnoceny, nebo že při úvodním vkladu jednotek miliard korun dosáhly zisky několika desítek miliard a že ještě byly vylepšeny jednorázovou desetimiliardovou „pomocí“ od českých daňových poplatníků. Nechci komentovat ani to, že TV Nova stále vysílá, ačkoli původní podmínky licence nikdy nedodržela.

   Co naopak komentovat chci, je fakt, že moje osobní investice do digitalizace již výrazným způsobem dotčeny byly:  přišel jsem vinou státu (protože jsem respektoval jeho rozhodnutí)

o většinu svého majetku, který jsem vytvořil poctivou, veřejností i vámi politiky často oceňovanou, patnáctiletou činností mého dokumentárního studia.

   Byl jsem celý svůj život v dobrém i zlém s touto zemí a nikdy jsem neporušil žádný zákon a ani se nedopustil ničeho, co by mohlo být důvodem k takovému trestu. Jen jsem, v naivní víře v rovnost příležitostí, požádal o televizní digitální licenci a po roce a půl přísného výběrového procesu ji získal. Jen jsem věřil v právní stát a rovné podmínky podnikání pro všechny. Jen jsem věřil, že pro politickou reprezentaci této země bude nejdůležitější český občan.

   Ne já, ale každý z deseti milionů obyvatel této země. Český občan, pro kterého vznik nových bezplatných televizních stanic bude nejen přínosem v oblasti informací, kultury a zábavy, ale především dokončením budování demokratické společnosti, která konečně přinese skutečnou pluralitu také na televizním trhu.

   Z dopisu pana Garina (kterému nestačí ani to, že jim za případnou spolupráci na digitalizaci chcete věnovat tři televizní kanály) mi vyplývá, že podle něj by proces přechodu na digitální vysílání v ČR měl diskriminovat všechny ostatní konkurenty TV Nova a že na jejich logické komerční zájmy a práva se brát ohled nesmí. Já si myslím opak. Žádná diskriminace v naší zemi by neměla být trpěna a práva by měla být stejná pro všechny – tedy i pro CME.

   Chápu a rozumím, že TV Nova se těžko vzdává podmínek, jaké jí za peníze českých daňových poplatníků naše vláda kdysi vytvořila, stejně jako se těžko vzdává práva si upravovat sama české zákony (jak se to stávalo v nedávné minulosti). Rád bych se ale dočkal důkazu, že tato léta jsou již za námi.   

   Vy jste, pane předsedo, představitel suverénní země. Zatímco šéf americké CME Vám, předsedovi vlády, mezi řádky vyhrožuje, že pokud nebude po jejich, vynutí si zachování svého monopolu v nějaké další arbitráži, já jen bezmocně sleduji, jak někteří politici – a dokonce i někteří ministři – mu kvůli tomu (a možná nejen kvůli tomu) nadbíhají a připravenou digitální mininovelu zákona o vysílání se pokoušejí odsunout na věčnost. Přestože odpovídá programovému prohlášení Vaší vlády.

 

   Nechci ale uvěřit, že by Vaše vláda nebyla hrdým představitelem suverénní země. Naopak pevně věřím, že brání především zájmy českých občanů a českých podnikatelů. Proto Vás, pane ministerský předsedo, nežádám závěrem dopisu tak jako pan Garin o utajenou schůzku. Veřejně Vás prosím o něco jiného: pečujte o rozvoj demokracie a plurality v naši zemi.

 

Fero  F e n i č. v.r.

(jednatel Televize Febio s r.o.

a původní držitel televizní licence na plnoformátovou televizi FEBIO TV, která měla zahájit vysílaní v březnu 2007)

 

Na vědomí:

Ministr vnitra  MUDr. Mgr. Ivan Langer

Ministr průmyslu a obchodu  Ing. Martin Říman

Ministr a předseda legislativní rady  JUDr. Cyril Svoboda


 
 

16.07.2007
ČESKO POTŘEBUJE NOVÉ TELEVIZNÍ STANICE...
20.06.2007
OTEVŘENÝ DOPIS ČESKÉMU PREMIÉROVI
24.05.2007
BUDE, NEBO NEBUDE VÍCE TELEVIZÍ?
13.02.2007
NOVA A PRIMA DRŽÍ POLITIKY POD KRKEM.
15.11.2006
TELEVIZE NOVA MI VYHROŽUJE
26.10.2006
VPŘED RUMUNSKOU CESTOU DIGITALIZACE!
25.10.2006
OPUSŤME CO NEJRYCHLEJI PLANETU NOVA
25.09.2006
JE TŘEBA POKRAČOVAT V PROCESU DIGITALIZACE - I BEZ NOVY!
08.09.2006
S TELEVIZÍ NOVA NA VĚČNÉ ČASY
31.08.2006
ŘEDITEL LOBBISTA
22.08.2006
NEJPOZORUHODNĚJŠÍ DOKUMENTY FERA FENIČE VYŠLY NA DVD
25.07.2006
FERO FENIČ - NA DVEŘÍCH BUDU MÍT CEDULKU: VIZIONÁŘ.
11.07.2006
TELEVIZNÍ STAVITEL RYBNÍČEK JE V POHODĚ
23.06.2006
RICHARD RYBNÍČEK GENERÁLNÍM ŘEDITELEM FEBIO TV